Transformace psychiatrické péče

Ministerstvo zdravotnictví připravuje dlouho očekávanou reformu psychiatrické péče v České republice s cílem modernizovat celý systém a zvýšit kvalitu péče o pacienty. Reforma zajistí přesun léčby z velkých institucí do personálně lépe zajištěných lokálních center a bude podpořena projektem Evropské unie.

Psychiatrická péče nedoznala od devadesátých let minulého století žádných významných systémových změn. Duševní poruchy jsou přitom druhým nejčastějším důvodem pro přiznání invalidního důchodu a jejich výskyt má trvale stoupající charakter. Některou z psychiatrických institucí u nás ročně navštíví kolem 600 tisíc lidí. Podle odhadu Světové zdravotnické organizace (WHO) se duševní poruchy v dalších desetiletích stanou nejvážnějším zdravotním problémem.

Velká část pacientů je stále umísťována do psychiatrických léčeben. Zájmem odborníků je přenést péči do komunity, aby pacienti mohli žít ve svém přirozeném prostředí. Ze studií vyplývá, že kvalita života v chráněném bydlení je výrazně lepší než v psychiatrických léčebnách, zejména co se týče sociálního začlenění pacientů. V Česku se stále nachází dvacet psychiatrických léčeben s devíti tisíci lůžky, dalších 1 400 lůžek je k dispozici na psychiatrických odděleních nemocnic. Přitom 85 procent lůžkové kapacity je ve velkých léčebnách s velkou spádovou oblastí, takže ošetřující personál nemůže být v kontaktu s rodinou pacienta a plánovat potřebné rehabilitační kroky.

Systém psychiatrické péče trpí nedostatkem denních stacionářů, krizových center, mobilních týmů, chráněných bydlení a komunitních zařízení, jako je Fokus Labe.

Strategie reformy

  • Strategie reformy psychiatrické péče (dokument Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí z roku 2013) ke stažení zde

Uzavřené smlouvy

  • "Smlouva o partnerství - PN Horní Beřkovice" ke stažení zde
  • "Smlouva o spolupráci - PN Petrohrad" ke stažení zde
| mapa stránek

Zkratky

Dobrý Fokus - logo

 

Zelený Fokus

 

La ŠikKontakt

Fokus Labe
Stroupežnického 1372/9, 400 01 Ústí nad Labem
Česká Republika
Telefonní spojení (work): +420 472 745 159
Faxové spojení (fax): +420 472 745 159
Email:

IČ: 44226586
DIČ: nejsme plátci

Přeskočit na začátek stránky |
Home | Kontakt | Facebook