Aktuality

 • Moldavští stážisté mezi námi (02. 06. 2016)
  Moldavští stážisté mezi námi

  Zlepšit podmínky lidí s mentálním handicapem a duševním onemocněním v Moldavsku je cílem Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví v Praze a jeho dvouletého česko-moldavského projektu, který začal na podzim 2015. V rámci projektu jsme přivítali zástupce ministerstev, neziskových organizací a ústavů pro mentálně postižené Moldavska.

  Projekt podporuje přesun péče lidí se zkušeností s duševním onemocněním z ústavů do komunity. Ředitelka Fokusu Labe Lenka Krbcová Mašínová prezentovala pětadvacetiletou činnost. "My rosteme s klienty," konstatovala a uvedla příklady, kdy komunitní péče uzdravuje. Fokus Labe dává práci zhruba stovce lidí, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním. Moldavští hosté se podívali do vaňovské kuchyně, kde se každé ráno připravuje na 800 produktů a zásobují se jimi všechny provozovny.

  Psychiatrická péče se v současné době transformuje a v rámci toho i v Ústeckém kraji začnou vznikat Centra duševního zdraví (CDZ). První vlaštovkou bude CDZ v Chomutově provozované Fokusem Labe ve spolupráci s Psychiatrickou léčebnou v Petrohradě. "V Ústeckém kraji je 793 psychiatrických lůžek ve dvou léčebnách a třech nemocnicích. Cílem je dosáhnout 84 akutních lůžek, všechna ostatní by měla být lůžka následné péče," řekla ředitelka Fokusu Labe.

  Také v Moldavsku usilují, aby ústavní péči postupně nahrazovaly jiné služby, které by pomohly lidem s postižením žít v co nejběžnějších podmínkách. Moldavské stážisty mohly inspirovat i návštěvy Fokusu Kafe nebo Chráněného bydlení.

 • Stateční neviditelní mezi rytíři (25. 05. 2016)
  Stateční neviditelní mezi rytíři

  Tři, dva, jedna, střih... a výstava fotografií sedmi statečných - neviditelných, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním začíná. V Rytířském sále radnice chomutovského magistrátu ji s našimi Honzou, Lukášem a Vláďou zahájili ředitelka Zdravotní péče nemocnice Chomutov a primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení Irena Voříšková, ředitel Psychiatrické léčebny Petrohrad Ladislav Henlín a vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje Petr Severa. Mezi hosty jsme rádi přivítali také chomutovskou lékařku Marii Jaklovou. Naše ředitelka Lenka Krbcová Mašínová vyzdvihla spolupráci s petrohradskou léčebnou, se kterou Fokus Labe připravuje otevření Centra duševního zdraví. Chomutovské bude první v Ústeckém kraji. Putovní fotovýstavu si můžete v Rytířském sále prohlédnout a nahlédnout do života lidí se zkušeností se schizofrenií do 16. června.

 • Neviditelní zvou do Rytířského sálu (20. 05. 2016)
  Neviditelní zvou do Rytířského sálu

  V Rytířském sále radnice Magistrátu města Chomutova se koná v úterý 24. května od 13 hodin vernisáž putovní výstavy Neviditelní lidé. Jste srdečně zváni!

 • Výchovu ke zdraví měli školáci v kinosále (12. 05. 2016)
  Výchovu ke zdraví měli školáci v kinosále

  Žáci 9. A a 9. B ústecké Základní školy Mírová měli atypickou hodinu "výchova ke zdraví". Konala se mimo školu, ve Filmovém klubu F.20 Fokusu kafe, ve středu 11. května. Za "katedrou" seděli "neviditelní" lidé z našeho stejnojmenného projektu. Radka, Jakub a Honza školákům svěřili zkušenosti s duševní nemocí, se kterou úspěšně bojují. Radka například přišla o práci, protože trpěla depresemi a neměla tudíž důvod se smát. Dnes má důvodů hned několik. Díky Fokusu Labe má práci, která ji baví, v cateringu a šicí dílně, našla si přítele, se kterým je jí dobře. A je jí dobře celkově. Jakub a Honza vyvracejí mýtus, že lidé se zkušeností s duševní nemocí schizofrenie nemůžou žít samostatně. Oba se navíc školí na peer konzultanty a budou pomáhat lidem, kteří se potýkají s obdobnými zdravotními potížemi. Během května a června se ještě potkáme na workshopech se studenty teplického gymnázia a středních škol v Ústí nad Labem a Děčíně.

 • Beřkovické zastavení (05. 05. 2016)
  Beřkovické zastavení

  Beřkovické zastavení mají na své štaci Neviditelní lidé. Do jejich příběhů zachycených objektivem Karla Peška se lze "začíst" do 20. května v multicentru, bývalém kostele, v areálu psychiatrické nemocnice. Její ředitel Jiří Tomeček se zúčastnil vernisáže a mimo jiné ocenil komunitní péči. Spolu se svým náměstkem Tomášem Turkem zodpovídal dotazy "neviditelných", kteří mají zkušenost s duševním onemocněním a někteří z nich i s hospitalizací v Beřkovicích.

 • Útulek Fest s Dobrým Fokusem (25. 04. 2016)
  Útulek Fest s Dobrým Fokusem

  Tak jako Útulek Fest patří k Ústí nad Labem, patří k němu i náš Dobrý Fokus, partner tradičního festivalu. Potkáme se 13. a 14. května na střekovském Hradě.

Výběr stránky

| mapa stránek

Zkratky

Dobrý Fokus - logo

 

Zelený Fokus

 

La ŠikKontakt

Fokus Labe
Stroupežnického 1372/9, 400 01 Ústí nad Labem
Česká Republika
Telefonní spojení (work): +420 472 745 159
Faxové spojení (fax): +420 472 745 159
Email:

IČ: 44226586
DIČ: nejsme plátci

Přeskočit na začátek stránky |
Home | Kontakt | Facebook