Aktuality

 • Reakce na vyjádření Fokusu Labe k události ve Žďáru nad Sázavou (01. 11. 2014)
  Reakce na vyjádření Fokusu Labe k události ve Žďáru nad Sázavou

  Další dopisy, které na události ve Žďáru nad Sázavou a na vyjádření Fokusu Labe reagují, najdete ve fotogalerii.

  více zde
 • Vyjádření vedení Fokusu Labe k nešťastné události ve Žďáru nad Sázavou. (15. 10. 2014)

  Vyjádření vedení Fokusu Labe ke nešťastné události ve Žďáru nad Sázavou z 14. října 2014 a její mediální prezentaci ("Ve Žďáru vraždila duševně nemocná, která už útočila. Svobodu jí dal soud.", http://ostrava.idnes.cz/ve-zdaru-vrazdila-zena-ktera-utocila-uz-v-havirove-soud-zmenil-lecbu-1id-/ostrava-zpravy.aspx?c=A141014_132604_ostrava-zpravy_jog).

  Vyjádření bylo odesláno Michaele Marksové (ministryně - MPSV), Svatopluku Němečkovi (ministr - MZ), Jaroslavu Kuberovi (senátor, primátor Teplic), Miloši Němečkovi (senátor, předseda senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku), Bohuslavu Sobotkovi (předseda vlády). Taktéž byl dopis doručen do týdeníku Respekt a deníku MF Dnes.

  Vážený pane předsedo vlády,

  "Kdyby paní s diagnózou schizofrenie nebyla propuštěna, nestalo by se to?" Velká chyba nešťastného případu ve Ždáru nad Sázavou není pouze to, že byla pacientka propuštěna, ale že se nikdo nezajímal, KAM je propuštěna. Jaké je její prostředí, KDO jí převezme do péče, která sociální služba se o ní dál bude starat, který terénní tým za ní bude dojíždět. KDE bude bydlet, pracovat, kde bude mít kolegy a přátelé, jak funguje její rodina, zkrátka jak bude vypadat její začlenění do společnosti tak, aby efektivně pokračoval její proces úzdravy a minimalizovaly se možné negativní projevy nemoci. Že takováto péče je efektivní a minimalizuje riziko negativních projevů schizofrenie, potvrzuje moje zkušenost klinického psychologa, který 23 let vede Fokus Labe, který se stará o cca 300 klientů se stejnou diagnózou, 84 lidí s psychickým onemocněním pracuje v našich kavárnách, prodejnách, cateringu, zahradnické a šicí dílně.

  Nelze pořádat hon na čarodějnice... lze však dělat něco jiného, účinnějšího. Kdyby v České republice existoval standardně systém, kterému se říká komunitní psychiatrie a komunitní systém péče, minimalizovalo by se riziko těchto situací. Naše 23 letá zkušenost s lidmi se stejnou nemocí potvrzuje, že pokud má člověk se schizofrenií odborně vedený proces úzdravy, je schopen žít mezi námi a často žije, aniž bychom to věděli, je schopen pracovat, je spokojený a šťastný. Tím se stabilizuje jeho psychické zdraví, minimalizují se negativní rizika jeho nemoci, uzdravuje se. Pokud je psychicky nemocný člověk propuštěn z léčebny pouze do minimalistické ambulantní péče, což je návštěva psychiatrické ambulance 1x do měsíce pouze na lékovou terapii, je tato péče nedostatečná a má to fatální následky. Ani rodina není často nejvhodnější prostředí, kam může psychicky nemocný odejít. Existují proto již chráněná bydlení, ale je jich opět žalostně málo.

  23 let se Fokusy v České republice snaží o změnu systému psychiatrické péče, ale nedaří se nám to, je nás pouze 10 v ČR. Věřím, že kdyby byla v tomto státě v každém okresním městě obdobná péče Fokusu Labe, kdyby existovala centra duševního zdraví, kdyby neexistovala "léčebenská" lobby, vypadal by včerejší den pro rodinu ze Žďáru nad Sázavou jinak.

  Není v lidských silách zavřít 1% z populace - tedy všechny schizofrenní pacienty do léčeben či psychiatrických nemocnic, nelze upalovat na hranici... co ale lze, vytvořit širokou síť komunitních sociálních služeb a komunitní psychiatrie. Nikdy nelze vyloučit, že se takováto situace bude opakovat, ale lze jí minimalizovat. Jsou v Evropě státy, kde psychiatrické léčebny neexistují a nestřílejí se tam lidé běžně na ulici, ale to předpokládá, že nelze někoho propustit a už se nestarat, do jakého prostředí ho propouštím. Zároveň nelze ze strany státu nemít vytvořený efektivní systém komunitních služeb, které pacienta převezmou do služeb po propuštění z lůžkové péče. Není to tedy jen problém osobní odpovědnosti soudce či psychiatra, ale problém nového systému a zásadní změny psychiatrické péče v České republice. Za 4,5 miliardy korun, které nám Evropská unie přislíbila na změnu psychiatrické péče, je třeba tento zásadní krok učinit, pokud myslíme pietu k zemřelému chlapci vážně a chceme léčit naše pacienty moderním, efektivním a důstojným způsobem. Já ano. Obracím se proto na Vás, je to v kompetenci veřejně odpovědného člověka, kterým nepochybně předseda vlády je, změnit tento systém.

  V případě potřeby jsem nápomocna.

  S úctou PhDr. Lenka Krbcová Mašínová, předsedkyně Fokusu Labe, zapsaný spolek.

 • Změna sídla Fokusu Labe (29. 08. 2014)
  Změna sídla Fokusu Labe
  Od 1. září dochází ke změně sídla Fokusu Labe z důvodu přestěhování. Nově sídlíme v ulici Stroupežnického 1372/9. Zde také poskytujeme sociální služby uživatelům naší ústecké pobočky.
 • Týdny pro duševní zdraví 2014 (22. 08. 2014)
  Týdny pro duševní zdraví 2014

  Týdny pro duševní zdraví se blíží. Začínáme 10. září výstavou Evy Flejšarové v naší ústecké kavárně Fokus kafe Ústí nad Labem.

  více zde
 • Čerstvé ovocené a zeleninové šťávy v naší kavárně (18. 08. 2014)
  Čerstvé ovocené a zeleninové šťávy v naší kavárně
  V naší ústecké kavárně Fokus kafe nově v nabídce čersté šťávy (jablko, jablko+mrkev, jablko+řepa, pomeranč, pomeranč+grapefruit).
 • Víkendové pečení - nové webové stránky (04. 04. 2014)
  Víkendové pečení - nové webové stránky

  Využijte naší služby víkendové pečení. Ve středu si objednejte, v pátek vyzvedněte v některé z našich provozoven a pak si užijte víkend. Podrobné informace naleznete na našich nových webových stránkách...

  více zde

Výběr stránky

| mapa stránek

Zkratky

Dobrý Fokus - logo

 

Zelený Fokus

 

La ŠikKontakt

Fokus Labe
Stroupežnického 1372/9, 400 01 Ústí nad Labem
Česká Republika
Telefonní spojení (work): +420 472 745 159
Faxové spojení (fax): +420 472 745 159
Email:

IČ: 44226586
DIČ: nejsme plátci

Přeskočit na začátek stránky |
Home | Kontakt | Facebook