Aktuality

 • Poslední rozloučení (04. 01. 2016)
  Poslední rozloučení

  Malíři Zdeňkovi Koškovi a našemu dlouholetému členovi dáme poslední sbohem zítra, v úterý 5. ledna, ve 14 hodin ve velké obřadní síni Nového krematoria na Střekově.

 • Neviditelní na krajském úřadu pokračují (04. 01. 2016)
  Neviditelní na krajském úřadu pokračují

  Nevidivitelní lidé, respektive putovní výstava jejich fotografií, se z Krajského úřadu Ústeckého kraje přemístí až v polovině ledna. Lze ji vidět i nadále každý všední den od devíti do patnácti hodin, naposledy v pátek 15. ledna. Poté se vydá na další štaci, do Městské knihovny v Děčíně. Vernisáž se uskuteční v úterý 19. ledna v sedmnáct hodin. Výstava je součástí projektu Neviditelní lidé aneb jsou schizofrenici nebezpeční? "Během letošního roku budeme seznamovat veřejnost s neviditelnými symptomy - projevy lidí nemocných schizofrenií, aby je lidé nevnímali jako "senzaci" a "odlišnost", ale byli schopni jim porozumět a pochopit je," říká autorka projektu, klinická psycholožka Lenka Krbcová Mašínová. Spolu s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním bude během školního roku debatovat se studenty středních škol při workshopech.

 • Promítání ve fokusáckých kavárnách (04. 01. 2016)
  Promítání ve fokusáckých kavárnách

  Pojďte s námi ve čtvrtek 7. ledna do kina. Film "Pořád jsem to já" promítne Filmový klub F.20 v ústecké ulici Prokopa Diviše a teplická kavárna Fokus kafe ve Školní ulici. Promítání začne v šest večer. Julianne Moore v americkém filmu ztvárňuje uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Diagnóza zní: raná forma Alzheimerovy choroby. Rodinné vztahy projdou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Vstupné činí ve Filmovém klubu F.20 60 korun (zlevněné 40 korun), v teplické kavárně je dobrovolné. 

  více zde
 • Odešel Zdeněk Košek (28. 12. 2015)
  Odešel Zdeněk Košek

  Se zármutkem oznamujeme, že nás v neděli 27. prosince opustil malíř Zdeněk Košek. Koncem minulého měsíce oslavil 66 let.

  "Zdeněk byl jedním z našich prvních členů od roku 1992, kdy vzniklo občanské sdružení Fokus Ústí nad Labem a později i aktivním členem sdružení pro péči o duševně nemocné Self Help. Díky obrazům ho znali a uznávali i za hranicemi," řekla předsekyně spolku Fokus Labe Lenka Krbcová Mašínová.

  Zdeněk Košek pochází z Duchcova, žil, pracoval a tvořil v Ústí nad Labem. "Bytostně jsem od dětství kreslíř a malíř i meteorolog," tvrdil o sobě. Vyučil se typografem, patnáct let pracoval jako sazeč v někdejší Severografii, zastával i pozici vedoucího propagace a výtvarníka v ústeckém domě kultury. Od roku 1989 byl v invalidním důchodu. Onemocněl schizofrenií.

  Kreslil už například na vojně vtipy na dopisní obálky. Jeho umělecké nadání se rozvinulo s nemocí. "Celý život něco kreslím nebo maluji," psal o sobě na webových stránkách a doložil to statistikou: přes 300 zveřejněných vtipů v tisku, kolem 30 ilustrací v novinách a časopisech, 3 000 kreseb různou technikou, 3 000 meteorologických obrazců, zhruba 400 olejomaleb, temper, akvarelů.

  Zúčastnil se zhruba 50 samostatných i kolektivních výstav obrazů, kreseb. Považoval si mimo jiné zahraničních výstav pod hlavičkou ART BRUT (Syrové umění) v Paříži a Angers, v Bruselu, ve finském Kansantantemkeskus, v estonském Tallinu, v Athénách, v Kolíně nad Rýnem nebo v galerii Cavin Moris v New Yorku či Tokiu. Cenil si výstav na různých místech v České republice, například v Praze v galerii U kamenného zvonu a ve Francouzském institutu ve Štěpánské ulici nebo v Brně na fakultě výtvarného umění.

 • Přejeme jen vše dobré (18. 12. 2015)
  Přejeme jen vše dobré

  Vážení a milí, přejeme Vám vánoční pohodu umocněnou setkáními s lidmi, které máte rádi. V novém roce jen vše dobré, každý den prožijte naplno a ve zdraví. Váš Fokus Labe

 • Nesem vám poděkování (14. 12. 2015)
  Nesem vám poděkování

  Koledou jako v každé dobré rodině začaly Vánoce našim zaměstnancům z Dobrého Fokusu a ze Zeleného Fokusu. Nesem vám noviny jsme si společně zazpívali v Literární kavárně. Setkání bylo především děkovací. Předsedkyně Fokusu Labe Lenka Krbcová Mašínová, ředitelka pracovní rehabilitace Dobrý Fokus Jana Walterová a ředitel pracovní rehabilitace Zelený Fokus Martin Lán osobně poděkovali každému zaměstnanci.

  "Zažíváme štěstí i krize. Víme, že krize jsou součástí našeho života, a umíme se s nimi poprat," řekla Lenka Krbcová Mašínová. Dík patří podle Martina Lána všem dílnám, šicí, zahradnické i mobilní, recepčním, uklízečkám, údržbě. Jana Walterová ocenila pracovní zapálení všech zaměstnanců Dobrého Fokusu, což se projevuje ve výsledcích, zejména luxusního týmu La Buž. Přítomní tleskali týmu nováčků v BuFFetu, který si v areálu univerzitního Kampusu pochvaluje i Filozofická fakulta. Anebo nejpočetnějšímu čtrnáctičlennému kolektivu Literární kavárny, který byl hostitelem předvánočního setkání s předštědrovečerním salátem a řízkem.

  Také tým Self Help si zaslouží uznání i za projekt Neviditelní lidé. "Normální člověk bude pohlížet na nemoc normálněji," vyzdvihla smysl projektu jeho autorka Lenka Krbcová Mašínová. Jako letošní novinku připomněla pořádání svateb, byly hned tři. Letošní aktualitou bylo také otevření Okýnka Dobrého Fokusu na Masarykově ulici, ze kterého podává Alena "jídla s příběhy". Tak ať všichni prožijeme pohodový vánoční příběh.

   

   

   

Výběr stránky

| mapa stránek

Zkratky

Dobrý Fokus - logo

 

Zelený Fokus

 

La ŠikKontakt

Fokus Labe
Stroupežnického 1372/9, 400 01 Ústí nad Labem
Česká Republika
Telefonní spojení (work): +420 472 745 159
Faxové spojení (fax): +420 472 745 159
Email:

IČ: 44226586
DIČ: nejsme plátci

Přeskočit na začátek stránky |
Home | Kontakt | Facebook