Aktuality

 • Zdeňku, sbohem (05. 01. 2016)

  Zdeněk Košek dnes odešel do malířského nebe. Do velké obřadní síně ústeckého krematoria se s ním přišli rozloučit rodinní příslušníci a ti, kteří ho měli rádi. "Ve všech ve Fokusu jste zanechal silnou lidskou stopu. Patřil jste k nám 25 let. Stal jste se naším kolegou, kamarádem, laickým terapeutem, inspirativním člověkem. Byl jste Zdeňkem, který nám svým TUŠENÍM SOUVISLOSTÍ ukazoval jiné netradiční spojení mezi tím, co se děje v oblacích a naším pozemským životem," řekla mu před poslední cestou předsedkyně spolku Fokus Labe Lenka Krbcová Mašínová a popřála klid a mír jeho duši. Budete stále s námi, Zdeňku. Vaši Fokusáci

   

 • Poslední rozloučení (04. 01. 2016)
  Poslední rozloučení

  Malíři Zdeňkovi Koškovi a našemu dlouholetému členovi dáme poslední sbohem zítra, v úterý 5. ledna, ve 14 hodin ve velké obřadní síni Nového krematoria na Střekově.

 • Neviditelní na krajském úřadu pokračují (04. 01. 2016)
  Neviditelní na krajském úřadu pokračují

  Nevidivitelní lidé, respektive putovní výstava jejich fotografií, se z Krajského úřadu Ústeckého kraje přemístí až v polovině ledna. Lze ji vidět i nadále každý všední den od devíti do patnácti hodin, naposledy v pátek 15. ledna. Poté se vydá na další štaci, do Městské knihovny v Děčíně. Vernisáž se uskuteční v úterý 19. ledna v sedmnáct hodin. Výstava je součástí projektu Neviditelní lidé aneb jsou schizofrenici nebezpeční? "Během letošního roku budeme seznamovat veřejnost s neviditelnými symptomy - projevy lidí nemocných schizofrenií, aby je lidé nevnímali jako "senzaci" a "odlišnost", ale byli schopni jim porozumět a pochopit je," říká autorka projektu, klinická psycholožka Lenka Krbcová Mašínová. Spolu s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním bude během školního roku debatovat se studenty středních škol při workshopech.

 • Promítání ve fokusáckých kavárnách (04. 01. 2016)
  Promítání ve fokusáckých kavárnách

  Pojďte s námi ve čtvrtek 7. ledna do kina. Film "Pořád jsem to já" promítne Filmový klub F.20 v ústecké ulici Prokopa Diviše a teplická kavárna Fokus kafe ve Školní ulici. Promítání začne v šest večer. Julianne Moore v americkém filmu ztvárňuje uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Diagnóza zní: raná forma Alzheimerovy choroby. Rodinné vztahy projdou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Vstupné činí ve Filmovém klubu F.20 60 korun (zlevněné 40 korun), v teplické kavárně je dobrovolné. 

  více zde
 • Odešel Zdeněk Košek (28. 12. 2015)
  Odešel Zdeněk Košek

  Se zármutkem oznamujeme, že nás v neděli 27. prosince opustil malíř Zdeněk Košek. Koncem minulého měsíce oslavil 66 let.

  "Zdeněk byl jedním z našich prvních členů od roku 1992, kdy vzniklo občanské sdružení Fokus Ústí nad Labem a později i aktivním členem sdružení pro péči o duševně nemocné Self Help. Díky obrazům ho znali a uznávali i za hranicemi," řekla předsekyně spolku Fokus Labe Lenka Krbcová Mašínová.

  Zdeněk Košek pochází z Duchcova, žil, pracoval a tvořil v Ústí nad Labem. "Bytostně jsem od dětství kreslíř a malíř i meteorolog," tvrdil o sobě. Vyučil se typografem, patnáct let pracoval jako sazeč v někdejší Severografii, zastával i pozici vedoucího propagace a výtvarníka v ústeckém domě kultury. Od roku 1989 byl v invalidním důchodu. Onemocněl schizofrenií.

  Kreslil už například na vojně vtipy na dopisní obálky. Jeho umělecké nadání se rozvinulo s nemocí. "Celý život něco kreslím nebo maluji," psal o sobě na webových stránkách a doložil to statistikou: přes 300 zveřejněných vtipů v tisku, kolem 30 ilustrací v novinách a časopisech, 3 000 kreseb různou technikou, 3 000 meteorologických obrazců, zhruba 400 olejomaleb, temper, akvarelů.

  Zúčastnil se zhruba 50 samostatných i kolektivních výstav obrazů, kreseb. Považoval si mimo jiné zahraničních výstav pod hlavičkou ART BRUT (Syrové umění) v Paříži a Angers, v Bruselu, ve finském Kansantantemkeskus, v estonském Tallinu, v Athénách, v Kolíně nad Rýnem nebo v galerii Cavin Moris v New Yorku či Tokiu. Cenil si výstav na různých místech v České republice, například v Praze v galerii U kamenného zvonu a ve Francouzském institutu ve Štěpánské ulici nebo v Brně na fakultě výtvarného umění.

 • Přejeme jen vše dobré (18. 12. 2015)
  Přejeme jen vše dobré

  Vážení a milí, přejeme Vám vánoční pohodu umocněnou setkáními s lidmi, které máte rádi. V novém roce jen vše dobré, každý den prožijte naplno a ve zdraví. Váš Fokus Labe

Výběr stránky

| mapa stránek

Zkratky

Dobrý Fokus - logo

 

Zelený Fokus

 

La ŠikKontakt

Fokus Labe
Stroupežnického 1372/9, 400 01 Ústí nad Labem
Česká Republika
Telefonní spojení (work): +420 472 745 159
Faxové spojení (fax): +420 472 745 159
Email:

IČ: 44226586
DIČ: nejsme plátci

Přeskočit na začátek stránky |
Home | Kontakt | Facebook