Aktuality

 • Neviditelní listují ve své knize příběhů v děčínské knihovně (20. 01. 2016)
  Neviditelní listují ve své knize příběhů v děčínské knihovně

  Putovní fotografická výstava Neviditelní lidé Fokusu Labe má do 15. února zastávku v Městské knihovně Děčín. Prezentuje životní příběhy lidí a nejčastější mýty, které se o lidech s duševním onemocněním a schizofrenií ve společnosti vyskytují.

  Je součástí projektu Neviditelní lidé ? aneb jsou schizofrenici nebezpeční?, jehož autorkou je Lenka Krbcová Mašínová, předsedkyně pořádajícího spolku Fokus Labe. "Jde o destigmatizační kampaň, která má ukázat, že lidé se schizofrenií nejsou nebezpeční. Skoro každý člověk se schizofrenií, pokud má dlouhodobou podporu, může žít v normálním prostředí jako my," řekla psycholožka Lenka Krbcová Mašínová.

  Projekt podpořený Norskými fondy prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví ČR začal loni v říjnu billboardovou kampaní po České republice. Jeho součástí je i právě dokončovaný dokument Bohdana Bláhovce. "Chceme jej pouštět především na školách a otevřít tím diskusi mezi mladými lidmi, protože jsou nejohroženější skupinou. Řada lidí, kteří u nás pracují a mají zkušenost se schizofrenií, onemocněla v době svých studií na střední nebo vysoké škole," konstatovala Lenka Krbcová Mašínová.

  Natáčelo se i v Literární kavárně Dobrého Fokusu s televizním šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem. "To, co děláte, není vůbec blbý a rozhodně se za to nemusíte stydět," řekl. Podle dokumentaristy Bláhovce je činnost spolku Fokus Labe a jeho Dobrého Fokusu včetně Literární kavárny výborná v tom, že kvalitním jídlem rozpouští hranici mezi normalitou a nenormalitou.

  Workshopy s promítáním dokumentu se budou konat během letošního roku, stejně i putovní výstava s fotografiemi, které pro Fokus Labe pořídil Karel Pešek. Dalšími štacemi snímků s příběhy budou po děčínské městské knihovně Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří, Regionální muzeum v Teplicích nebo Městská knihovna v Bílině.

 • Putujeme do děčínské knihovny (15. 01. 2016)
  Putujeme do děčínské knihovny

  Další štaci naší výstavy Neviditelní lidé zahajujeme v úterý 19. ledna v děčínské knihovně. Jste srdečně zváni. Těšíme se na viděnou v 17 hodin.

 • Bohdan Bláhovec finišuje s dokumentem pro Fokus (14. 01. 2016)
  Bohdan Bláhovec finišuje s dokumentem pro Fokus

  Dokumentarista Bohdan Bláhovec je před cílem s dokumentem, který pro nás natočil. Respektive pro náš projekt Neviditelní lidé anebo jsou schizofrenici nebezpeční? "Neviditelní" v dokumentu budou vidět a navíc o sobě i povědí. Jejich příběhy si se zájmem poslechl televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který bude jedním z aktérů bezmála třicetiminutového filmu. Do příběhů "neviditelných" se promítne malé "Ano, šéfe!" z Literární kavárny. Jak šéfovi chutnalo? "Naplnilo se moje očekávání, že i Zdeněk Pohlreich jídlo pochválil. Mně to přijde důležité. Mnohokrát lidé, kteří ve Fokusu kupují jídlo, ani nevědí, jaký příběh za ním je," řekl Bohdan Bláhovec. Podle něho je činnost spolku Fokus Labe a jeho Dobrého Fokusu včetně Literární kavárny výborná v tom, že kvalitním jídlem rozpouští hranici mezi normalitou a nenormalitou.

 • Poslední týden na kraji (11. 01. 2016)
  Poslední týden na kraji

  Už jen jeden týden je možné podívat se na fotografickou výstavu Neviditelní lidé u konferenčního sálu Krajského úřadu v Ústí nad Labem. A to každý den od devíti do patnácti hodin. Fotografie pořídil pro Fokus Labe Karel Pešek a jejich prostřednictvím dává nahlédnout do životního příběhů sedmi "neviditelných". Lidí, kteří mají zkušenost s duševní nemocí. Příští pondělí se výstava přemístí do Městské knihovny Děčín, kde se v úterý 19. ledna v sedmnáct hodin uskuteční vernisáž. 

 • Do Okýnka pro panini či latté (08. 01. 2016)
  Do Okýnka pro panini či latté

  Polévky, sendviče a nápoje podává z Okýnka Alena Conk Sendreiová. Další provozovna Dobrého Fokusu s občerstvením do ruky funguje od poloviny loňského listopadu na Masarykově ulici naproti bývalému Telecomu. Za tu dobu si zákazníci cestu k Okýnku už našli, z některých se dokonce stali stálí klienti. "Po ránu si berou lidé do práce latté," říká prodávající a vedoucí provozovny zároveň. Dobré chutnání přeje každý všední den od půl osmé do čtyř odpoledne. Okýnko nabízí rychlé, ale zdravé občerstvení. "Provozovna je malou sestřičkou dnes již známé prodejny La Buž v Pařížské ulici. I tím, že nabízíme zdravou výživu od polévek přes hlavní jídla a fast food, který vzniká přímo před zraky zákazníků, po zeleninové a ovocné šťávy. Fresh nápoje připravuji na požádání,? vyjmenovává Alena Conk Sendreiová. Na počkání vyrábí i zapečené panini s pršutem, sušenými rajčaty a mozzarellou, nebo s brusinkami a camembertem pro vegetariány. Práce je pro Alenu Conk Sendreiovou zábavou. Jednak dělá, co ji baví, jednak je v kontaktu s lidmi. "Když jim připravuji panini, povídám si s nimi," směje se. První pracovní zkušenost ve Fokusu Labe získala v Bárce kafe, dnešním Fokusu kafe v ulici Prokopa Diviše. V květnu to bude devět let, co Bárku kafe pokřtil herec Roman Zach. "Fokus je jako rodina, mám celkovou podporu včetně terapeutické. Kdybych si měla vybrat mezi prací, která je hodně zajímavě ohodnocená, ale chybí tam přátelské vztahy, a prací, za kterou je třeba menší odměna, ale v dobrém prostředí, vyberu si tu druhou. Jsem ráda, že jsem právě tady," říká Alena Conk Sendreiová. A doplňuje, že na jaře provozovna dostane zmrzlinový stroj. Z Okýnka bude podávat i zmrzlinu.  

 • Ve všech ve Fokusu jste zanechal silnou lidskou stopu (07. 01. 2016)

  Milý Zdeňku,

  odešel jste nečekaně a každého z nás ve společenství Fokus Váš odchod zabolel. Vaším odchodem si uvědomujeme i vlastní smrtelnost. Poučil jste nás o tom, že s člověkem máme hovořit tak, jako bychom ho viděli naposled.

  Naše poslední setkání bylo na vánočním klubu, kde jsme si slíbili, že si spolu v lednu dáme kávu ve Vaší oblíbené kavárně a popovídáme si. To už nestihneme, a proto dovolte, abych Vám řekla, že jste ve všech ve Fokusu zanechal silnou lidskou stopu, patřil jste k nám 25 let. Stal jste se naším kolegou, kamarádem, laickým terapeutem, inspirativním člověkem. Budeme si vás pamatovat i jako muže plného vášní a inspirace. Byl jste Zdeňkem, který nám svým TUŠENÍM SOUVISLOSTÍ ukazoval jiné netradiční spojení mezi tím, co se děje v oblacích a naším pozemským životem.

  Byl jste muž, který do posledních dní obdivoval krásné ženy a měl mezi nimi své múzy. Byl jste člověk, pro kterého jeho obrazy byly téměř dětmi a tvořily mu společnost v jeho domově. V každém z nich je vepsán kus Vašeho životního příběhu, který nebyl vždy lehký.

  Váš talent byl i Vaším křížem, který jste celý život nesl, byl Vaší radostí i utrpením. Vždy jste říkal, že nejšťastnější chvíle, ale i největší vyčerpání zažíváte při malování velkých pláten.

  Skutečný malíř, opravdový umělec může psychicky onemocnět. V nejlepším případě, když má štěstí v neštěstí, zůstává jeho umělecké nadání nedotčeno, a jeho umělecká činnost se zachová tak jako u Vás, Zdeňku.

  Tvůrčí může být pouze lidský duch, ale nikdy nemoc "ducha". Lidský duch však může právě v rozporu s tímto strašným osudem, zvaným psychóza, vydat silné tvůrčí dílo... jako se to podařilo Vám.

  Přejeme Vaší duši klid a mír a nezapomeňte, že Vás máme rádi Zdeňku.

  S Pánem Bohem, Zdeňku.

  Za všechny Fokusáky PhDr. Lenka Krbcová Mašínová, předsedkyně spolku Fokus Labe

   

Výběr stránky

| mapa stránek

Zkratky

Dobrý Fokus - logo

 

Zelený Fokus

 

La ŠikKontakt

Fokus Labe
Stroupežnického 1372/9, 400 01 Ústí nad Labem
Česká Republika
Telefonní spojení (work): +420 472 745 159
Faxové spojení (fax): +420 472 745 159
Email:

IČ: 44226586
DIČ: nejsme plátci

Přeskočit na začátek stránky |
Home | Kontakt | Facebook